Chcete začať behať? Nechajte sa inšpirovať základnými „desatoro“ začínajúceho bežca

Veľkonočné kilá navyše, ale aj predsavzatia o zdravšom životnom štýle mnohých presvedčili, že je načase zaradiť do svojho týždenného rozvrhu aj pravidelné cvičenie. Ste na tom rovnako? Čo takto skúsiť jeden z najzdravších a najprirodzenejších pohybov, ktorým je beh?

Prečo práve beh? Pretože zlepšuje fyzické zdravie a kondíciu, zavedie vás na nepoznané miesta, odhalí nové perspektívy a pomôže stretnúť nových priateľov. V neposlednom rade čistí myseľ a navyše je finančne nenáročný. Pri bežeckých začiatok si nechajte poradiť a skúste nezabúdať na týchto 10 vecí.

Ostaňte motivovaní

Výhrou nie je začať, ale zotrvať. Myslite na to po celý čas. Nik netvrdí, že to pôjde ľahko. Preto si stanovte ciele a napĺňajte ich. Snažte sa behať pravidelne, objavujte nové miesta a za dobrý výkon sa odmeňte.

Myslite na základnú bežeckú výbavu

Hoci k behu sprvu naozaj veľa nepotrebujete, pár základných prvkov by vám nemalo chýbať. Nešetrite na kvalitnej bežeckej obuvi, ktorá je alfou a omegou. Nohy musíte mať v absolútnom pohodlí. Kvôli bezpečnosti si zadovážte aj nejaké tie reflexné prvky.

Vyberajte si čo najpestrejší bežecký povrch

Naše telo pri behu totiž na rôzne povrchy reaguje rozlične. Svaly sa zapájajú odlišným spôsobom, čím sa komplexnejšie posilňujú, a zároveň chránia pred zraneniami. Lesné cesty a tráva spôsobujú najmenej nárazov, asfaltky sú zas najdostupnejšie a traily udržiavajú v strehu myseľ i telo. Preto ak máte možnosť, povrchy striedajte.

Vzdialenosť má pribúdať postupne

Spoločne s tréningom sa bude zvyšovať aj počet kilometrov, ktoré odbehnete. V začiatkoch sa na vzdialenosť vôbec nesústreďte. Skúste radšej vydržať bežať vkuse 5-10 min. A čas postupne predlžovať. Meranie vzdialenosti príde až ako ďalší krok.

Bežecký tréning má svoje pravidlá

Nič neurýchlite ak ich nedodržíte. Práve naopak. Telo sa musí najprv zahriať a pripraviť na pohyb. Nasledovať by mal pozvoľný štart a postupné zvyšovanie tempa. V závere behu by sa malo tempo zmierniť. Tréning by mal byť zavŕšený dôsledným strečingom.

Len beh nestačí

Každý bežec totiž potrebuje aj iný pohyb. Preto sa mu vôbec nevyhýbajte. Navyše, správne zvolené kondičné, silové a kompenzačné cvičenia vám môžu pomôcť k lepším bežeckým výkonom.

Regenerácia nie je degenerácia

Telo potrebuje aj relax a čas na zotavenie. Doprajte si dostatok spánku a aspoň jeden deň v týždni si naordinujte úplný oddych. Navštívte saunu alebo masáž. Medzi náročnými tréningovými dňami môžete oddychovať aj aktívne, napr. formou plávania.

Bez vody to nepôjde

Pitný režim musí bežec zodpovedne dodržiavať počas celého dňa. Ideálne je vypiť 2-3 litre vody v dávkach 1,5-2 dcl každých 20 minút. Asi hodinku pred behom už nepite. Počas kratších behov piť nemusíte, nápoj si doprajte až po behu. Opäť v menších dávkach 2-3 dcl v priebehu 1-2 hodín.

Bežec potrebuje pre svoj výkon správne palivo

Optimálne dodávky energie zabezpečí vyvážená strava so zodpovedajúcim podielom uhľohydrátov, tukov a bielkovín. Tie sú predpokladom nielen dobrého bežeckého výkonu, ale sú základom aj pre regeneračné procesy po behu.

Počúvajte svoje telo

Zranený či pretrénovaný bežec nepodá žiaden výkon. Preto sa snažte zachytiť a rozoznať signály, ktoré vám telo dáva. Svalovica či mierna únava vás nezabije, ak však bolia kĺby či šľachy, zvýšte pozornosť. Predídete tak zraneniam, ktoré by vás mohli vyradiť z tréningového procesu aj na dlhší čas.

Veríme, že aj keď s behom len začínate, vďaka našim radám a postrehom si ho zamilujete. Ak sa chcete o behu dozvedieť viac zaujímavostí, sledujte naše blogy a sociálne siete.